x
sadsad x
asdasd

Baskılı Tişört Nasıl Yıkanır?

10 Şubat 2021
Baskılı Tişört Nasıl Yıkanır?

BASKILI TİŞÖRT NASIL YIKANIR?

Kendimizi ifade etmek için pek çok yöntem kullanırız. Kelimelerimizi özenle seçeriz, mesleklerimizin bizi ifade etmesini isteriz, izlediklerimizin bizden bir parçayı yani ilgi alanlarımızı ifade etmesini isteriz. Kıyafetlerimiz de bunlardan biridir. Genellikle gençler arasında tercih edildiğini düşündüğümüz tişörtler, ki yaş skalası genişlemiş durumda, günümüzde çok daha fazla hayatımızın içerisinde. Sadece giyim kolaylığı sunmasının ötesinde aynı zamanda üzerlerindeki baskılarla da kendimizi ifade etmemizin yöntemlerinden biri olmakta. Bazen sevdiğimiz gruplar, sözler, resimler tişörtlerimizde kendini gösterebiliyor. Özellikle severek kullandığımız tişörtleri de uzun süre kullanmak istiyoruz. Bunun için de uymamız gereken bazı noktalar var. Bunlardan biri de tişörtün yıkanmasıdır. Bu yazımızda da baskılı tişörtler yıkanırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini konuşacağız.

ADIM ADIM BASKILI TİŞÖRT YIKAMA TALİMATLARI

1. Tişörtünüzün kirlendiğinden emin olun.

2. Renkli ve beyaz olan baskılı tişörtlerinizi ayırın.

3. Zor lekeler ile hafif lekeleri ayırın.

4. Tişörtünüzün etiketinde bulunan yıkama talimatlarını okuyun.

5. Makinenizi yıkama talimatlarında yazan dereceye ayarlayın ve tişörtünüze uygun deterjanı seçin. Örneğin; beyazlarda beyaz çamaşırlar için kullanılan deterjanı kullanın.

6. Tişörtünüzü makineye atmadan ters çevirmeyi unutmayın.

7. Ön yıkama gerektiren bir leke ise öncesinde tişörtünüzü su da bekletebilir yahut makinenizin ön yıkama ayarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

8. Yıkamadan sonra kurutma aşamasına geçin.

9. Yıkama bittikten hemen sonra çamaşırlarınızı kurutmalısınız. Tişörtlerinizi omuzlarından tutarak asın yahut çamaşır kurutma makinesi kullanın.

10. Kuruduktan sonra tişörtünüzü kullanabilirsiniz. Sağlıklı günlerde giyin.

BASKILI TİŞÖRT YIKARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ŞEYLER NELERDİR?

baskilitisortyikama

- Baskılı tişört yıkamada , tişörtü ters çevirmek baskılarının zarar görmesini önleyecek böylece size uzun süreli kullanım sağlayacaktır.

- Tişörtünüzü ilk defa aldıysanız yine ters çevirdikten sonra tişörtün iç kısmına karton koyarak hafifçe ütüleyebilirsiniz. Akabinde tişörtün soğumasını bekleyin. Sıcakken yıkarsanız baskıyı zedelersiniz.

- Renklerin ayrımına dikkat etmek oldukça önemlidir. Bunu yaparak akabilecek olan renklerin birbirine karışmasını engellersiniz.

- Beyaz çamaşırlar için kimi zaman çamaşır suyu kullanılır. Çamaşırlarınızın renklerini ayırmadan kullanırsanız hüsranla sonuçlanabilir.

- Kısa programlar ve düşük ısılar tişörtler için elzemdir. Aksi halde küçülmüş ve baskısı bozulmuş tişörtlerle karşılaşabilirsiniz.

- Isı görmesi tişörte zarar verebileceğinden kuru temizleme pek tercih edilmez.

- Çok fazla deterjan kullanmak değil doğru deterjanı doğru miktarda kullanmak etkili olacaktır.

- Yıkama bittikten hemen sonra kurutma için asmak etkili bir yöntem olacaktır. Böylece derin kırışıklardan tişörtünüzü koruyabilirsiniz. Hatta bizden bir küçük tüyo daha. Tişörtünüz ıslakken elinizle küçük çaplı bir düzeltme, ütüleme gerçekleştirmek kuruduktan sonra tişörtünüzün ütü ihtiyacını da büyük ölçüde karşılayacaktır. Tabii kumaşa göre değişiklik gösterebilir, aklınızda bulunsun.

- Tişörtleri boyun kısmından asmak, tişörtünüzü esnetebilir. Askıya asarak kurutmayı tercih edecekseniz, kenarlarından kancalı askılar doğru bir seçim olarak tişörtünüzün esnemesine ve baskının zarar görmesine engel olacaktır.

- Ütüleme ihtiyacı olduğunda tersini çevirerek ütülemek baskınızı korumak açısından gerekli bir adım olacaktır. Bunu istemiyorsanız yine baskının üzerine bir kumaş koyarak da baskının aşırı ısıya maruz kalmasını engelleyebilirsiniz. Kimi tişörtler de ütü konusunda daha cesurdurlar ve ısıyı karşılayabilirler. Fakat biz yine de en sevdiğiniz baskılı tişörtünüzü korumanızı tavsiye ederiz.

- Bununla birlikte etikette kuru temizleme yahut tamburlu kurutma (çamaşır kurutma makinesi) tişört etiketlerinde genellikle kullanılmaması gerekenler kategorisindedir. Bunu da göz önüne almayı unutmayın.

- Makinenizin ekstra sıkma özelliği tişörtünüzün baskılarına zarar verebilir. Kullanmamayı tercih edin.

BASKILI TİŞÖRT YIKAMANIN EN KOLAY YOLLARI

baskilitshirt

Tüm bu bahsettiklerimizden sonra tişört yıkamak sizin için hazine haritasında yol bulmak gibi olabilir. Fakat gözünüz korkmasın. Birkaç ufak hareketle baskılı tişörtlerinizi kolayca temizleyebilirsiniz. Öncelikle tişörtünüzü çıkarırken ters kalmasına özen gösterirseniz birçok problemden tişörtünüzü korumuş olursunuz. 30 derece, tişörtler için en ideal ısı derecesinden biridir. Böylece baskıları zarar görmeden temiz tişörtünüze kavuşabilirsiniz. Annelerimizin ufak taktiğini de size iletelim. Kimi lekeler için bulaşık deterjanı ile ufak bir hamle lekelere karşı güçlü bir savaşçı olacaktır. Makineden çıkardığınızda hızlıca da asmaya önem gösterirseniz, baskılı tişörtünüz bir sonraki giyime hazır ve nazır olacaktır. Güle güle kullanın.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.